A sokak által méltán gyűlölt hétfő reggel... De nálunk ez csak annyit jelent, hogy új hét, új téma. Mától alapjogokkal, alkotmányjoggal fogunk foglalkozni. Ám, hogy megmutassuk, ez a száraznak hangzó dolog érdekes is lehet, első írásunkban rögtön egy, a mindennapokhoz közelálló témával, az internettel foglalkozunk. Na, jár neked vagy sem?
Miért évülhet el a gyermekek elleni szexuális erőszak?
A büntetőjogi hét zárásaként utolsó ilyen témájú írásunk következik, mellyel be is vezetjük következő heti témánkat, az alkotmányjogot. Most a gyermekek ellen elkövetett szexuális erőszakkal, illetve annak elévülésével foglalkozunk. Ki ne emlékezne a hírekből arra, hogy Sipos Pál középiskolai magyartanár évtizedekkel ezelőtt szexuális játékokba vonta be tanítványait, de az elévülési szabályok miatt ma már nem büntethető? Az ügy komoly visszhangot keltett a sajtóban és a közvéleményben, és hivatkozási alapként szolgált az új Büntető Törvénykönyv (a továbbiakban Btk.) módosításához.
A pszichopátia egy védőügyvéd szemével
Ha figyelemmel kísértétek büntetőjogi hetünket, már képben vagytok a halálbüntetés jogi oldalát illetően, olvashattatok a szexuális partnerség áldozatairól, a profilalkotásról, és a börtönéletről. De vajon tudjátok-e, milyen kihívásokat jelent egy pszichopata bűnelkövető ügyvédi képviselete? Kérdezzük ezt annak tükrében is, hogy a mentális zavarok statisztikai kézikönyve már külön definiálja a pszichopátiát. Érdemes a kóros elmeállapotra építeni a védekezést?
Mi különböztet meg a bűnözőktől? - A profilalkotás kontúrjai
Ha olvastátok több írásunkat is a héten, tudjátok már, milyen az élet a rács túloldalán, miért nem lesz halálbüntetés Magyarországon és láthattátok, hogyan válhat valaki szexuális partnerség áldozatává. Ma megmutatjuk nektek, mi különböztet meg bennünket a bűnözőktől, mi is az a profilalkotás, és hogyan történik. Izgalmas! :-)
élet a rács túloldalán
A büntetőjogi hét keretében írtunk már nektek halálbüntetésről és egy szexuális partnerség áldozatairól. Ma megmutatjuk nektek, milyen az élet a rács túloldalán, azaz hogyan is néz ki a börtönélet, mit élnek át az elítéltek. NE ítélj úgy, hogy nem tudod, mi zajlik bent. Adj nekik esélyt az újrakezdésre!
Feljegyzések egy emberölési tárgyalás margójára
Feljegyzések egy (alapvetően) emberölési tárgyalás margójára
Ma van a nők elleni erőszak megszüntetésének világnapja!
Ehhez kapcsolódó írást hoztunk nektek ma a büntetőjogi hét keretében. Bízunk benne, hogy titeket is elgondolkodtat majd. Most pedig - félretéve a sztereotípiákat - merüljetek el az esetben!
Miért nincs (és nem is lesz) halálbüntetés?
Előző heti írásainkban - egy kivételével - egészségügyhöz kapcsolódó írásokat osztottunk meg veletek. Ezen a héten büntetőjoggal foglalkozunk, s rögtön egy olyan témával indítunk, amiről mindenkinek van véleménye, ez pedig nem más, mint a halálbüntetés intézménye. Szerzőnk közérthető módon bemutatja, miért nincs és nem is lehet Magyarországon. Neked mi a véleményed?
Bíró úr, ez itt az igazság? Nem kérem, ez itt az ítélet.
Közvetve sem kínzunk állatot!
A héten az egészségügy témájával foglalkoztunk. De mi a helyzet az állatok egészségével? Velük ki foglalkozik? Most az Európai Bíróság!
Az Európai Bíróság döntése alapján az EU állatvédelmi előírásai az EU-n kívülre szállított állatokra is vonatkoznak. A német hatóságok tiltották meg, hogy élő marhát szállítson egy cég Kazahsztánba: 7000 kilométert utaztak volna az állatok, megfelelő számú és idejű pihenő nélkül. A Bíróság helyben hagyta a német határozatot.
Az állam mondja meg neked, hogy hol szülj?
Dönthet-e az állam az anya helyett a szülés helyszínéről? Mit jelent a magzatvédelem? Megszegheti-e a közlekedési szabályokat a taxisofőr, ha szülő nőt szállít? Szülés esetén "ki lehet-e ugrasztani" az orvost bármikor az ágyból? Csak szakorvos jelenlétében történhet a szülés? Továbbra is az egészségügy témáján belül maradva ezekre, és hasonló jellegű kérdésekre kerestük a választ Tóth Judittal, a Szegedi Tudományegyetem Alkotmányjogi Tanszékének vezetőjével, aki teljesen új megvilágításba helyezte a témát. Mi szeretjük meghallgatni a nem mindennapi álláspontokat. Van véleményed erről a kérdésről? Itt a helyed!
Megölhet-e az orvos?
Szülők, egy féltestvér és egy testvér közösen indított pert tavaly egy autóbaleset miatt hét éve lebénult rokonuk életének fenntartása érdekében. Ma az ő ügyüket hoztunk nektek a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságáról érdekességként, hiszen ha az egészségügy és a jog kapcsolatáról beszélünk, legtöbbeknek eszébe jut az eutanázia is.
Kár a fogyatékos gyermek(ért)? - II. rész: Jobb lett volna, ha meg sem születik?
Ahogyan azt előző írásunkban bemutattuk, mára alapvető emberi jog lett, hogy a szülők meghatározhatják a születendő gyermekeik számát. Erre rengeteg lehetőségük van: a fogamzásgátlástól kezdve a művi meddővé tételig. Ott tartottunk, hogy fel lehet-e fogni a fogyatékos gyermek megszületését kárként, és ha igen, mégis kinek kár ez? A gyermeknek, mert így kell leélnie az életét, vagy a szülőknek, mert megfosztották őket annak a döntésnek a jogától, hogy fogyatékosként is vállalják a gyermeket? Ígéretünkhöz híven most folytatjuk a magyar helyzettel.
Kár a fogyatékos gyermek(ért)? - I. rész: Érvényesíthet valaki igényt azért, mert megszületett?
Mára alapvető emberi jog lett, hogy a szülők meghatározhatják a születendő gyermekeik számát. Erre rengeteg lehetőségük van: a fogamzásgátlástól kezdve a művi meddővé tételig. De mi történik a fogyatékos gyermek nem kívánt megszületése esetén? Lehet-e a megszületését kárként felfogni? És mégis kinek kár ez: a gyermeknek, mert így kell leélnie az életét, vagy a szülőknek, mert megfosztották őket annak a döntésnek a jogától, hogy fogyatékosként is vállalják a gyermeket? E heti cikksorozatunkban a jog világának egészségügyhöz kapcsolódó oldalát mutatjuk be nektek. Mehet?
"Vezessük be a poligámiát!" különvélemények az USA-ból
Igen, így gondolja az Amerikai Legfelsőbb Bíróság elnöke. Biztosan emlékeztek rá, mennyire meglepetésszerűen ért mindenkit az Amerikai Legfelsőbb Bíróság döntése 2015. június 26-án, amikor kimondták, hogy az azonos nemű párok házasságát minden államban engedélyezni kell és minden államnak el kell ismerni a más államban köttetett házasságokat. Most a bírák megdöbbentő, helyenként roppant humoros különvéleményeiből szemezgettünk nektek.
Neked mi a véleményed?
Micsoda?! Lehet, hogy meg se kapom a nyereményem? - Szerencsejáték kisokos 2.0
Szerencsejáték Kisokosunk első részében megtudhattad, mennyire fontos állami bevétel származik a szerencsejáték iparból, illetve szó volt online szerencsejátékról, ajándéksorsolásról, promóciós játékról és a távszerencsejátékról. Folytatjuk a sort.
Micsoda?! A szerencsejátékkal az államot támogatom? - Szerencsejáték Kisokos 1.0
Támogatod bizony. Keményen. Ha pedig ez még nem elég, el is veszhetsz a szerencsejátékra vonatkozó szabályozás útvesztőjében. De hogy ez ne történjen meg, Szerencsejáték Kisokosunk első részében elmagyarázzuk neked, mi micsoda. Lépésről lépésre, hogy megértsd, és még ragadjon is rád valami. Kezdjük!
Emberi jogi dokumentumfilmeK? WTF?!
Átalakul a doktori képzés!
Nyolc félév, magasabb ösztöndíjak, kutatás és gyakorlat - így alakulhat át a doktori képzés teljes rendszere.Az elmúlt hónapokban több alkalommal is felröppent a hír, miszerint a kormány újragondolná a hazai doktori képzést. A nyilatkozatból tervezet lett, a tervezet kormányülésre ment, a döntésből törvényjavaslat készült - ezt nyújtotta be kedden az Országgyűlésnek a kabinet. A T/7405. számú törvényjavaslat számos más jogszabály - így például a köznevelési törvény - módosítását helyezi kilátásba, és a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011-es törvényen belül is több területet érint. Cikkünkben a doktori képzésre vonatkozó legfontosabb változások bemutatására vállalkozunk.
Elnézést, szabad? Kommentelhetek?
Bármi, amit a kommentelőink írnak, felhasználható ellenünk?
Az internetes kommentek gyakran sértenek személyiségi jogokat, az Alkotmánybíróság ezzel foglalkozó határozata viszont túlzó mértékű terhet ró a portálokra, a döntés szűkíti a véleménynyilvánítás szabadságának határát. Javaslatot teszünk egy rugalmasabb és használhatóbb szabályozásra.
A Germanwings tragédia tanulságai
Egész Európát megrázta a Germanwings 9525-ös járatának 2015. március 24-én bekövetkezett tragédiája. Egyeztetések sorozatát indította el azzal kapcsolatban, hogyan lehetne biztonságosabbá tenni az európai légiközlekedést, hogy hasonló eset többé ne fordulhasson elő. Ennek eredményeként 2015. október 20-án az Európai Bizottság az Európai Repülésbiztonsági Ügynökség (EASA) ajánlásaira támaszkodva egy olyan cselekvési tervet tett közzé, amelynek célja hatékony szabályozás kialakítása a biztonságos repülés terén.
dr vagy dr?
Kis doktor vagy nagy doktor? - teszik fel sokan maguknak a kérdést, amikor a doktori fokozat megszerzését követően először aláírnak. Vagy talán később is. De hogyan helyes, hogyan helytelen? És van-e egyáltalán jelentősége? Utánanéztünk, hogyan segít eligazodni a kérdésben a jogszabály és a helyesírási szabályzat.
Légi utasok jogai - avagy hogyan nyerjünk pert a Lufthansa ellen?
Nyaranta aki csak teheti, repülővel indul neki az év pihenéssel töltött napjainak. Sajnos azonban előfordul, hogy az utas nem érkezik meg időben, vagy a feladott poggyász nem ér az utassal együtt a célállomásra. Ilyenkor érdemes belekezdeni a légitársasággal vívandó 'jogi háborúskodásba'. Nem is gondolná, milyen meglepően sok joga van a levegőben utazóknak és akár ezer euró feletti kártérítés is járhat a pórul járt utasnak, ha jogi útra tereli az ügyet. Alábbi interjúnkban egy ilyen perről számolunk be, továbbá hasznos tanácsokat adunk az utazásra készülőknek.
Szeresd a jogászt nap!
Rasszista lenne a Nemzetközi Büntetőbíróság?
A Nemzetközi Büntetőbíróságnak hat kontinesen százhuszonhárom állam felett van joghatósága. Mégis azt látjuk, hogy a létrejötte óta indított kilenc eljárásának mindegyike afrikai országot érint. Felmerül a kérdés: miért éppen csak Afrika?
Csere-bere, fogadom, többet vissza nem adom?!
Milyen EU jogi akadályokba ütközhet egy jogellenesen kivetett adó visszatérítése? Gyorstalpaló tékozló tagállamoknak, akik elköltötték válságadóból származó adóbevételüket.
Az Iszlám Állam és a muzulmán jog
A különböző hírcsatornákon folyamatosan értesülünk az Iszlám Állam cselekményeiről. Gondolhatunk a keresztények és a síták elleni rémtettekre, a lefejezésekre, a keresztre feszítésekre. Az Iszlám Állam (arabul:الدولة الإسلامية ad-Dawlah al-Islāmiyyah, amelyet neveznek még Iraki és Levantei Iszlám Államnak vagy Iraki és Szíriai Iszlám Államnak, magyar rövidítése az IÁ, az angol pedig ISIS, az Islamic State of Iraq and Syria megjelölésből) egy az iraki Al-Káidából és több szunnita felkelő csoportból létrejött szervezet, amely magát államként identifikálva Irak és Szíria egyes vidékeit fegyverrel tartja uralma alatt, de igényt tart a középkori kalifátusok területére, a volt Oszmán Birodalom egészére, így például Magyarországra, és más országokhoz tartozó részekre is.
Utoljára kommentelt bejegyzések